• logo SAFKST
 • SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA
  FITNES, KULTURISTIKY
  A SILOVÉHO TROJBOJA
 • ifbb
 • ipf
 • ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu
 • Kontaktujte nás
  +421 908 965 156
  Po - Pia: 10:00 - 12:00
SAFKST - SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA FITNES, KULTURISTIKY
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
  

Report z IFBB Men’s World Amateur Championships Benidorm, Alicante, Španielsko 3-6.11.2017

Slovenská výprava na Majstrovstvách sveta v kulturistike mužov, ktoré sa konali od 2.11 do 6.11 v Benidorme získala tri mediale a to zlatú ziskal Michal Zaukolec v kategórii Games Classic Bodybuilding, nad 175cm, striebornú Tomáš Smrek v kategórii Games Classic Bodybuilding do 175cm, bronzovú Peter Tatarka v kategórii Bodybuilding do 95kg, finálové miesta získali: Jakub Vilímek štvrté miesto v kategórii Classic Bodybuilding do 180cm, Erik Halaška štvrté miesto v kategórii Games Classic Bodybuilding, do 175cm a deviate miesto v kategórii Classic Bodybuilding do 175cm, Martin Žiliak piate miesto v kategórii Games Classic Bodybuilding, nad 175cm a Tomáš Liška obsadil desiate miesto v kategórii Men´s Physique nad 182cm a Jakub Prokop štrnáste miesto v kategórii Bodybuilding do 65kg.
Peter Kokoška
štátny tréner pre kulturistiku juniorov

NA ZRAZ ŠPORTOVCOV PRIŠLO VIAC AKO 100 PRETEKÁROV

     V sobotu 19. augusta sa priestory bratislavského fitnescentra Pengym naplnili športovcami zo sféry fitnes a kulturistiky. Stalo sa tak pri príležitosti uskutočnenia Zrazu športovcov na pozvanie prezidenta Slovenskej asociácie fitnes, kulturistiky a silového trojboja (SAFKST) Borisa Mlsnu.
     Zraz nebol tentokrát určený len pre reprezentantov, ale bol otvorený pre všetkých potencionálnych pretekárov so širším výhľadom do budúcnosti. Zrazu sa zúčastnili aj pretekárky PRO divízie Olívia Pohánková (bikiny) a Lucia Košecká (figure).
     Po príhovore prezidenta asosiácie Borisa Mlsnu, nastúpili pretekári pred komisiu, zloženú z vrcholných funkcionárov SAFKST, novovzniknutej trénersko-metodickej komisie, štátnych trénerov a ich asistentov v jednotlivých kategoriách. Pózovania sa zúčastnili aj reprezentanti ako motivácia pre nováčikov.
     Pózovanie dievčat riadila predsedkyňa rozhodcovskej komisie a členka trénersko-metodickej komisie SAFKST Gabika Mlsnová, ktorá priebežne upozorňovala športovkyne na správne predvedenie súťažných postojov. Dievčatá boli vyzývané k pózovaniu tak ako na súťaži, podľa pridelených štartových čísel a súťažných a vekových kategórií.
V kategórii fitnes junioriek a žien sme nové tváre nevideli, avšak ako uviedla štátna trénerka pre túto nomináciu Barbara Machalová, - “Prišlo oveľa viac dievčat, ako som čakala. Teší ma, že kategória fitnes sa nám rozrastá. Dievčatá, ktoré sa zrazu zúčastnili, spravili veľký pokrok v porovnaní s jarnou sezónou.”
     Najpočetnejšou kategóriou, o ktorú mali dievčatá záujem, bola práve kategória bikiny fitnes. Štátny tréner pre bikiny fitnes a bodyfitnes Pavol Korpáš si celý priebeh akcie podrobne zaznamenával.
     V mužskej časti účastníkov, kde pózovanie riadil člen výkonného výboru Ľubomír Hečko, bolo taktiež na čo pozerať. Ako hodnotí tento zraz štátny tréner pre mužškú kulturistiku?
“ Sobotňajší zraz ukázal, že slovenskú kulturistiku netreba vracať na miesto, kde bola pred niekoľkými rokmi. Kulturistika na Slovensku bola a aj je plná výborných pretekárov, ktorí sú schopní priniesť výborný výsledok z najvyšších európskych a svetových súťaží. Nebudem menovať, ale v každej kategórii bolo niekoľko výborne pripravených borcov. Pomaly sa ukazuje, že prístup asociácie je správny, vracia sa dôvera pretekárov vo vedenie a práca so športovcami začne prinášať svoje ovocie.”
     Členovia trénersko-metodickej komisie spolu so štátnymi trénermi a ich asistentami v závere svoje postrehy prezentovali pri osobných konzultáciách záujemcom spomedzi zúčastnených športovcov.
     “Určite sa organizovanie takéhoto podujatia stane pravidlom, pretože zraz splnil nielen naše očakávania, ale podľa ohlasov aj očakávania športovcov. Týmto sme zároveň chceli vyvrátiť podozrenia, že možnosť dostať sa do reprezentácie je len pre “vyvolených”, ” povedal viceprezident SAFKST a člen trénersko-metodickej komisie Peter Antal.
Kompletná fotogaléria link... 

Report z reprezentačného zrazu v Bratislavskom Pengyme

Dňa 15.7.2017 sa v Bratislavskom Pengyme konal reprezentačný zraz, na ktorý boli pozvaní borci, s ktorými počítame v príprave na majstrovstvá sveta. Napriek tomu, že bol pomerne vo veľmi skorom čase viacero pretekárov ma prekvapilo viac ako solídnou formou. Aj v tomto výbere budú mať prevahu mladí perspektívni borci, ktorých doplníme niekoľkými osvedčenými reprezentantmi. Formou nás zaujali a prekvapili Valach, Zaukolec, Miláček, Balga, Cap, Smrek, Packo, a ani ostatní za nimi moc nezaostávali. Ospravedlnili sa Halaška, Aljušík a Vilímek. A verím, že prípravu na jesenné súťaže začnú aj Kočiš, Škarda, Bella, Tatarka a junior Sagan.
Jozef Píry
štátny reprezentačný tréner

Report z Majstrovstiev Európy v španielskej Malage - Jozef Píry

     Mužskú časť reprezentácie zastihla generačná výmena a z rôznych dôvodov vypadlo z kádra viac ako 5 istých medailistov. Z tohto dôvodu sme dali viac priestoru mladým, perspektívnym pretekárom. Spolu s mojim asistentom Rolandom si myslíme, že nesklamal nikto a každý predviedol formu na hranici súčasných možností.
     Absolutórium si zaslúži Marek Leder za zlato. Veľkú pochvalu junior Marko Aľušík za 5 miesto medzi mužmi a všetci ďalší finalisti - Peter Bella, Erik Kratochvíl, Miroslav Škadra. Verím, že sme si už dopredu na celý rok vybrali aj svoju dávku smoly - zlučovanie kategórii nás stálo niekoľko finálových umiestnení a myslím, že minimálne aj  jednu medailu. A keď si primyslíme ešte  fakt, že sme mali 3 siedme miesta, 3 ôsme miesta, 5 slovenských rozhodcov a ani jeden nerozhodoval žiadnu mužskú (juniori, muži, masters) kategóriu, kde súťažili naši ... Boli sme úspešní? Slovensko skončilo na 19. mieste s rovnakým počtom 23 bodov  ako osemnáste Estónsko. Česko skončilo s 26 bodmi na 17 mieste. Rusko na 23 mieste s 12 bodmi.
     Ako reprezentačný tréner nie som ani spokojný a ani nespokojný - vybrali sme to najlepšie čo bolo túto jar k dispozícii a pri troche šťastia to mohlo skončiť aj podstatne lepším výsledkom. Mladí dostali šancu, je na čom budovať a keď sa pridá aj pár skúsených borcov, ktorí jarné súťaže vynechali, bude jeseň a budúca jar podstatne radostnejšia.
Jozef Píry
štátny reprezentačný tréner

Štátny reprezentačný tréner pre ženy a juniorky Pavol Korpáš


Dňa 21.01.2017. sa v Žiari nad Hronom uskutočnil prvý reprezentačný zraz SAKFST. Týmto dňom začala pre pretekárov aj asociáciu nová sezóna 2017, prvá súťažná sezóna tohto roka s komplet novým vedením asociácie aj reprezentácie. Štátny reprezentačný tréner pre ženy a juniorky Pavol Korpáš a asistentka štátneho reprezentačného trénera Barbara Machalová sa spoločne zhodli na dôležitosti spolupráce s širším kádrom pretekárok, ktorých túžbou je reprezentovať Slovensko na majstrovstvách sveta, Európy a ďalších medzinárodných súťažiach. Predpoklad účasti sa trénerom potvrdil a ukázal, že kategória Bikiny fitnes je na Slovensku početne najpopulárnejšia a stále prichádzajú nové tváre. Potešujúce je, že v kategóriách Fitnes detí, Fitnes juniorky, Bodyfitnes juniorky a Bikiny fitnes juniorky máme skvelý základ budúcej, pevne veríme, že úspešnej reprezentácie. Ženské kategórie Fitnes, Bodyfitnes a Bikiny fitnes taktiež ukázali kvalitné pole pretekárok. Forma, v ktorej sa dievčatá a ženy predviedli a dostali sa do širšieho reprezentačného kádra, je vzhľadom k dátumu usporiadania majstrovstiev Európy dobrá až výborná.

Z 56 záujemkýň bol vybraný širší reprezentačný káder pretekárok:
Fitnes juniorky: Karin Suchomelová, Anna Hepnerová, Michaela Pavleová, Vanesa Luptáková, Tatiana Kožuchová, Viktória Veselá, Kristína Juricová, Eva Bániková, Mária Polerecká.
Bodyfitnes juniorky: Cyntia Adamcová, Nikoletta Hricová, Silvia Fialková, Viera Božíková.
Bikiny fitnes juniorky: Adriana Halasová, Lucia Dorniaková, Timea Trajteľová, Klaudia Medžová, Marcela Graňáková, Sophie Franclová.
Fitnes ženy: Alexandra Kovalská.
Bodyfitnes ženy: Petra  Kubandová, Marieta Ferencová, Zdenka Dobiášová, Alžbeta Peťková, Elena Masaryková, Stanislava Tichá, Alena Kovalčíková, Veronika Faktorová.
Bikiny fitnes ženy: Sandra Cabániková, Beáta Graňáková, Erika Tarkuličová, Michaela Kanuščáková, Radka Szomrathová, Andrea Neumannová, Michaela Svetíková, Nikol Klimová, Janka Medunová, Olívia Čambalová, Klaudia Šišová, Sandra Horňáková, Jana Karnišová.

     Samozrejme, dvere do reprezentácie nie sú zatvorené ani pre ďalšie dievčatá, ktoré sa nemohli zúčastniť zrazu z iných závažných dôvodov.

     Na ďalšom reprezentačnom sústredení sa výber zúži na predpokladaný konečný reprezentačný team, dôraz bude kladený na zlepšenie formy a celkový pokrok v príprave od obdobia prvého zrazu. Bude sa dôslednejšie pracovať s každou zúčastnenou športovkyňou osobitne ale aj skupinovo pri nácviku pózovania a porovnávania na súťažnom pódiu. V teoretickej časti bude zamerané hlavne na tréning a tréningové princípy, predsúťažnú výživu a doplnky výživy, správne súťažné pózovanie podľa pravidiel a individuálnu prezentáciu na pódiu. Viac info prinesieme na stránkach SAKFST a FB

Štátny reprezentačný tréner pre mužov a juniorov Jozef Píry


Dňa 21.1.2017 sa konal prvý reprezentačný zraz v Žiari nad Hronom, na ktorý prišlo možno rekordne veľké množstvo záujemcov o reprezentáciu, no ženy a juniorky boli v jasnej prevahe. Čo sa týka mužov a juniorov, nie som sklamaný, ale ani nadšený. Môžem povedať, že podobný stav som predpokladal. Spolu s asistentom štátneho trénera Rolandom Brosmanom sme vybrali to najlepšie a najperspektívnejšie z toho, čo bolo k dispozícii. Zatiaľ sme zverejnili 7 mien, ale s ďalšími šiestimi-siedmimi  ešte počítame a pozvali sme ich aj na budúci zraz, respective sústredenie. Sú tam známe tváre, ale nájdu sa medzi nimi aj noví a mladí. Prioritou vedenia asociácie a samozrejme aj nás trénerov je popri osvedčených reprezentantoch dávať podstatne viac príležitostí mladej, nastupujúcej generácii a tým postupne zapĺňať vákum, ktoré vzniká po odchádzajúcej garnitúre majstrov -reprezentantov. Bude to síce beh na dlhšie trate, ale verím, že už aj túto sezónu by mohol niektorý z nich prekvapiť. Nakoľko to bol prvý zraz, ešte sme k forme účastníkov neboli moc kritickí, napriek tomu prekvapili peknou formou Miro Škadra a Igor Kočiš.

Zoznam vybraných pretekárov:
kulturistika muži: Škadra, Kočiš, Beinstein
klasická kulturistika muži:  Bella
physique muži: Spodniak
kulturistika juniori: Cap
klasická kulturistika juniori: René Nagy