• logo SAFKST
 • SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA
  FITNES, KULTURISTIKY
  A SILOVÉHO TROJBOJA
 • ifbb
 • ipf
 • ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu
 • Kontaktujte nás
  +421 908 965 156
  Po - Pia: 10:00 - 12:00
SAFKST - SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA FITNES, KULTURISTIKY
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
  
 • Added: 10.10.2020

Vyjadrenie prezidenta SAFKST Borisa Mlsnu k súťažiam počas pandémie

Pretekári SAFKST sú z dnešnej situácie počas opatrení pandémie COVID - 19 dosť frustrovaní a zmätení. Z rôznych strán sa k nim dostávajú nepodložené dezinformácie, ktoré im dvakrát nepridávajú na pozitívnej nálade do prípravy na jesennú časť sezóny. Preto sme oslovili prezidenta SAFKST Borisa Mlsnu, aby pretekárom objasnil fakty a skutočnosti ohľadom tejto situácie.  

1. Ešte koncom augusta vydala SAFKST zákaz  účasti na všetkých zahraničných súťažiach a podujatiach. Prečo ste k tomuto pristúpili?

Slovenská asociácia fitnes, kulturistiky a silového trojboja je národný športový zväz, ktorý je primárne financovaný a dotovaný štátom cez Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Okrem iného nám z toho vyplýva, že musíme dodržiavať všetky štátne a vládne nariadenia a dbať o zdravie našich členov. Preto sme sa operačne riadili bezpečnostnými nariadeniami štátu, týkajúcimi sa pandémie COVID - 19. Na každý víkend, počnúc 3.októbrom a končiac 28. novembrom sme pripravili domáce súťaže pre všetkých športovcov SAFKST, kde mohli na Slovensku súťažiť. Z dôvodu čo najväčšej možnej eliminácie ohrozenia zdravia, VV zakázal individuálne výjazdy do zahraničia na pohárové súťaže, kam patria všetky diamondy, pohárovky, otvorené medzinárodné majstrovstvá okolitých krajín a aj Arnold Classic. Ak sa totiž Slovák vráti zo súťaže z Prahy a nemá platný negatívny výsledok testu, nemôže prísť minimálne 14 dní na domáce súťaže bez rizika možnej nákazy slovenských športovcov. Ak si podrobne prezriete iné organizácie a zväzy, mnohé už zrušili nielen medzinárodné, ale aj národné súťaže a medzi ne patria aj olympijské športy.


2. Tohto roku sa konali majstrovstvá Európy v španielskom meste Santa Susanna, ktorých sa naša reprezentačná výprava nezúčastnila. Povieš nám prečo a ako to celé bolo?

Keď bol v marci 2020 vyhlásený prvý núdzový stav, blížili sa majstrovstvá Európy, ktoré sa mali konať v máji. Z dôvodu opatrení, týkajúcich sa pandémie, sme sa rozhodli, že sa týchto ME nezúčastníme. Potom IFBB presunula pre pandemickú situáciu vo svete tieto ME na jún. Opäť sme vopred avizovali, že Slovensko sa nezúčastní týchto ME, ktoré sa podľa nášho názoru ani nebudú konať, ako sa aj stalo a boli opäť presunuté na september. Z dôvodu opätovného zhoršovania sa situácie v auguste a z dôvodu ochrany zdravia športovcov SAFKST, výkonný výbor prijal uznesenia o neúčasti aj na tretíkrát presunutých ME v Santa Susanna v Španielsku. Neboli sme jediná krajina, ktorá týmto spôsobom pristúpila k ochrane svojich členov. Hovorí o tom aj neúčasť ostatných krajín. Na ME sa bežne zúčastňuje asi štyridsať krajín, no teraz sa ich zúčastnilo napr. v juniorskej súťaži  len dvanásť. Bolo menej športovcov a úroveň nebola taká vysoká, ako po iné roky. Pre mňa, ako prezidenta SAFKST, je okrem zdravia členov takisto dôležité, aby nosili reprezentanti z takýchto podujatí zaslúžené medaile, ktoré vybojujú v kvalitnej konkurencii, a nie lacno získané kovy. Pretože naši športovci sú naozaj konkurencie schopní a výnimoční a vedia vybojovať cenné medaile aj v tej najlepšej konkurencii a aby sme aj do budúcna boli na našu slovenskú školu fitnes a kulturistiky patrične hrdí.

3. Na jar sa pre pandémiu zrušili všetky súťaže. Koncom septembra sa opäť dočasne rušili slovenské súťaže, čoho výsledkom bol zrušený pretek GP v Trnave. Pretekári, ktorí sa na túto jesennú časť pripravovali, boli v situácii, že nebudú mať kde na Slovensku závodiť. Preto do úvahy prichádzali aspoň zahraničné súťaže, no ostali prekvapení, keď zistili, že ani účasť na zahraničných podujatiach nemajú povolenú. Objasníš nám túto skutočnosť?

Áno, my sme ešte v auguste zrušili všetky výjazdy do zahraničia. To zahrňovalo účasť na už spomínaných ME a tak isto boli zrušené všetky výjazdy do zahraničia až do odvolania. Nakoľko v pondelok 28.septembra boli štátom a premiérom zakázané všetky verejné podujatia, respektíve povolené len do 50 účastníkov vrátane divákov aj športovcov, bolo pre nás jasné, že je po slovenských súťažiach. V utorok v noci som inicioval u prezidentky Svazu kulturistiky a fitness ČR možnosť individuálnej účasti našich športovcov na Diamond Cup v Prahe (pretože bolo už po oficiálnom termíne možnosti prihlásiť sa na súťaž) a dohodol som s ňou prihlásenie našich športovcov až do piatku do večera. Na základe toho som kontaktoval členov VV a ešte 29.9. v utorok v noci sme sa dohodli a zverejnili zrušenie zákazu účasti na zahraničných podujatiach. Bolo mi jasné, že naši športovci sa pripravujú mesiace v tvrdých diétach a tak sme im chceli umožniť súťažiť aspoň na zahraničných pohárových podujatiach. Dnes viem, že toto rozhodnutie bolo správne, lebo na základe toho sa zúčastnilo trinásť našich športovcov na Diamond Cup v Prahe, kde niektorí z nich získali pekné umiestnenia. V utorňajších nočných telefonátoch mi prezidentka Svazu kulturistiky a fitness ČR povedala, že každý účastník, ktorý k nim príde, sa môže otestovať v sobotu pri prezentácii na COVID-19 s tým, že v nedeľu pri odchode domov už bude mať v rukách výsledok a nebude musieť absolvovať pri návrate na Slovensko karanténu.
Ale, aby som sa vrátil k téme. Následne po tom nešťastnom pondelku, keď boli športové podujatia prakticky zrušené, štát zmenil názor a povolil športové podujatia bez divákov, čo znamená, že sme okamžite potvrdili jesennú časť domácich súťaží. Neúplné a nie úplne presné informácie z médií zapríčinili, že organizátor GP Trnava mi oznámil, že ruší termín súťaže, ale spoločne budeme hľadať náhradný. Prísne nariadenia ÚVZ odradili od organizovania Veľkej Ceny Dubnice pána Matušíka, ktorý mi svoje stanovisko osobne oznámil s tým, že nemá podporu mesta a zároveň sa v objekte súťaže vyskytli vážne technické problémy. SAFKST je hlavný organizátor všetkých súťaží na Slovensku (tak ako IFBB na celom svete) a organizuje a zabezpečuje všetky súťaže, ale v dnešnej pandemickej situácii rešpektujeme názor spoluorganizátora tejto súťaže pána Matušíka.

4. Áno toto už členovia vedia. Cez to všetko tu nastali zmeny kalendára jesenných súťaží. Vieš nám už dnes povedať, ktoré sa budú konať a ktoré sa zrušili?

Keďže od spomínaného pondelka sa menili viaceré vyjadrenia štátnych orgánov a až v stredu večer sa situácia ohľadom športových podujatí definitívne upresnila, hneď po tejto pozitívnej zmene som osobne začal obvolávať organizátorov súťaží a zisťovať situáciu.
Prvou súťažou mal byť Best Cup – MSR dorastencov a masters v Starej Ľubovni 11.10. Vo štvrtok 8.10. okolo 14-tej mi volal pán Hlinka s tým, že mesto nesúhlasí so súťažou. Že to mesto oznámilo telefonicky až vo štvrtok a písomne až v piatok 9.10., je veľmi neseriózne.
Spoločne s organizátorom sme riešili možnú zmenu miesta pri zachovaní termínu, čo sa však ukázalo ako nereálne. PRETO SA SÚŤAŽ 11.10. NEKONÁ! Stále je ale v hre termín 17. alebo 18.10. v inom okrese, o čom budeme športovcov včas informovať.

Veľkú cenu Dubnice v Dubnici nad Váhom 17.10. ZRUŠIL ORGANIZÁTOR - oznam z mailu:

„Od: matusik.dusan

Date: pi 9. 10. 2020 o 8:40

Subject: Re: Vyjadrenie k zrušenie súťaže - Veľká cena Dubnice

To: Sekretariát SAFKST

Vzhladom na zhorsujucu situaciu spojenu s COVID 19 a vyhlaseniu Uradom vlady SR o núdzovom stave pri ktorom sa sprisnuju postihy. Organizacny vybor po konzultacii s hygienikom 26 rocnik VC DUBNICE sa rozhodol neporiadat.“

Tatranský pohár v Prešove 18.10. ZRUŠIL ORGANIZÁTOR - telefonicky

Majstrovstvá Slovenska juniorov v Hnúšti 7.11. ZRUŠIL ORGANIZÁTOR - oznam z mailu:

„Od: Totalsport

Date: št 8. 10. 2020 o 12:04

Subject: Hnúšťa súťaž

To: Boris Mlsna

Nakoľko sme tento týždeň sedeli 2 x na Úrade verejného zdravotníctva v RS tie podmienky, ktoré nám stanovili sú tak ťažké čo sa týka zabezpečovania rôznych odstupov, hygienických opatrení, po každej kategórii dezinfikovať priestory, zabezpečiť pretekárov tak,  aby neboli spolu v jednej miestnosti atď.... Nedá sa dodržať počet ľudí, súťažiaci, organizátori, ktorých potrebujeme min. 10 okolo súťaže atď....

Takže sme sa aj my tak ako aj ostatní organizátori rozhodli že súťaž sa konať nebude.

Dušan Ďubek a Ivan Demian“

V stredu som sa dohodol s usporiadateľom Grand Prix Trnava, že nový termín bude 24.októbra a ku kategóriám žien a mužov zaradíme ďalšie juniorské kategórie. Na pôvodný termín bolo prihlásených cca 150 športovcov a chceme tieto preteky aj cez všetky spomínané problémy zorganizovať. 

Keď si to zosumarizujeme, mohli by sa realizovať tieto slovenské súťaže:

17.10. (18.10.) Best Cup – MSR dorastu a masters – miesto upresníme

24.10. GP Trnava

31.10. MSR fitnes, Levoča

14.11. MSR žien - miesto upresníme

15.11. MSR mužov - miesto upresníme

21.11. VC Nitry vo fitnes detí, Nitra

28.11. B-Star Cup vo fitnes detí, Zvolen

Samozrejme, presný kalendár uverejníme na stránke SAFKST.   

5. Na základe toho, čo si mi povedal, mi príde, že sa snažíte pretekárom pomôcť v súťažení a nie naopak. Čo hovoríš na neprajné hlasy, ktoré tvrdia práve opak?

Je mi ľúto, že sú medzi nami ľudia, ktorí bez patričných znalostí a informácii vnucujú druhým názor a presviedčajú ich o svojich mylných a zavádzajúcich predstavách. Ale s týmto ja nič nespravím. Každý sa musí zamyslieť nad daným problémom sám a uvážiť, čo všetko robíme pre našich športovcov a nenechať sa ovplyvňovať zlomyseľnými dezinformáciami.

Ako som už v úvode vysvetlil: My sme národný športový zväz, ktorý je primárne financovaný a dotovaný štátom. Do vzorca pre výpočet výšky dotácie nie sú zahrnuté výsledky z pohárových súťaží, dokonca ani výsledky vo fitnes detí z európskych, či svetových šampionátov, ale len z juniorských a seniorských majstrovstiev Európy a majstrovstiev sveta. Získané medaile na týchto podujatiach reprezentujú vo svete Slovenskú republiku a robia všetkým Slovákom dobré meno. Toto a rozvoj masového športu je hlavná priorita štátu a tým aj SAFKST. Napriek tomu nám - celému vedeniu SAFKST - ide aj o to, aby naši pretekári mohli výkonnostne rásť a na to sú dobré práve všetky pohárové a národné súťaže. Aby sa športovec zlepšoval, musí sa porovnávať s konkurenciou a čím viac súťažiť. Preto ku celej tejto problematike okolo opatrení pandémie COVID - 19  pristupujeme zodpovedne a snažíme sa pretekárom umožňovať štartovať nielen na domácich, ale sme im umožnili účasť aj na už spomínaných zahraničných pohárových súťažiach bez akéhokoľvek obmedzenia.

6. Teraz nás čakajú Majstrovstvá Sveta v Santa Susanna v Španielsku. Ja osobne som sa tiež pripravoval na tieto MS. Pôjde tam naša výprava. Vieš nám k tomuto povedať niečo bližšie?

Buď pôjde celá výprava, t.j. nominované ženy, muži a masters alebo nikto. Nemôže ísť len 5 žien, alebo len 3 masters, či 4 muži. Ak sa Slovensko zúčastní na IFBB Majstrovstvách sveta 2020, tak tam pôjdu nominovaní športovci vrátane realizačného tímu. Individuálna účasť jednotlivcov, ktorí chcú „ísť za vlastné“ (ako som často počul) nie je na MS a ME možná. Samozrejme musím pozerať na bezpečnosť pretekárov a na odporúčania ministerstva. Keď bude možnosť poslať na MS reprezentáciu, určite sa tým bude VV zaoberať a urýchlene sa rozhodneme. Situácia v celom svete je tak zlá, že aj veľa iných športových organizácií zrušilo nielen majstrovstvá sveta, ale aj Európy. IFBB je jedna z mála, ktorá organizuje v tomto zložitom období MS. Je však možné, že sa ani tieto konať nebudú. Španielsko v pondelok 5.10. prekonalo hranicu 800.000 prípadov nákazy koronavírusom. Vyplýva to z údajov španielskeho ministerstva zdravotníctva, ktoré za uplynulý víkend zaznamenalo 23.480 nových prípadov infekcie. Už dnes silnejú hlasy, že ak sa to bude ešte zhoršovať, tak sa stane, že španielska vláda tieto MS 2020 zruší. Napriek tomu Komisia štátnej reprezentácie iniciovala nominačný zraz reprezentantov v blízkej budúcnosti, kde nominačná komisia navrhne VV zoznam účastníkov výpravy na IFBB MS 2020. Samozrejme zároveň dbáme o ich bezpečnosť a riadime sa pokynmi a odporúčaniami ministerstva školstva.

Je mesiac do majstrovstiev sveta, tému účasti a neúčasti by som rád otvoril o cca týždeň, kedy sa začnú ukazovať výsledky striktnejších pandemických opatrení. 

7. Jesenné súťaže sa nám teda pomaličky rozbiehajú. Keďže sa ale u nás situácia okolo opatrení na COVID - 19 sústavne mení, čo v prípade, ak štát prikročí ku tvrdším opatreniam a zakáže športové podujatia opäť?

Takáto situácia naozaj môže nastať a bolo by to pre našich športovcov, ktorí sa pripravovali na jesenné súťaže, veľmi zlé. Síce je to slabá náplasť, ale v jarnej časti prebehlo 5 online súťaží a všetky úspešne. Vďaka financiám od štátu sme si mohli dovoliť pomôcť účastníkom v športovej príprave. Tak isto dávame viac financií v podobe nezvykle bohatého množstva doplnkov našim športovcom a klubom. Ak prebehne jesenná časť domácich súťaží, neplánujeme ďalšie online súťaže, no pokiaľ by nastala situácia, akú spomínaš a boli by zrušené jesenné súťaže, samozrejme znovu rozbehneme tieto online súťaže, aby naši pretekári mali kde súťažiť a bojovať o hodnotné ceny.

Dôlezitá informácia:

Nakoľko sa pandemická situácia mení z týždňa na týždeň, dovoľujem si všetkých členov SAFKST požiadať o pravidelnú kontrolu webovej alebo facebookovej stránky SAFKST, kde budeme vždy informovať o nových nariadeniach, zmenách v organizácii danej súťaže a taktiež o nahlasovaní na súťaže, organizované SAFKST a IFBB (IPF zrušilo na rok 2020 všetky súťaže už 27.7.2020!!).