• logo SAFKST
 • SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA
  FITNES, KULTURISTIKY
  A SILOVÉHO TROJBOJA
 • ifbb
 • ipf
 • ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu
 • Kontaktujte nás
  +421 908 965 156
  Po - Pia: 10:00 - 12:00
SAFKST - SLOVENSKÁ ASOCIÁCIA FITNES, KULTURISTIKY
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
  

Vyjadrenie prezidenta SAFKST Borisa Mlsnu k neúčasti Slovenska na IFBB Majstrovstvách sveta vo fitnes detí 2020 v Srbsku

 • Added: 17.10.2020

Vyjadrenie prezidenta SAFKST Borisa Mlsnu k súťažiam počas pandémie

Vážení členovia SAFKST, milé športovkyne a športovci, vážení rodičia našich malých športovkýň a športovcov.

Z ohľadom na situáciu s COVID-19, Výkonný výbor SAFKST už v 26.8.2020 na svojom zasadnutí rozhodol, že „Reprezentácia SAFKST vetvy FaK sa nezúčastní ME v Santa Susanna v Španielsku v dňoch 15.-21.9.2020, ani MS vo fitnes detí v Srbsku 23.-26.10.2020. Účasť jednotlivcov na zahraničných pohárových súťažiach nie je povolená. O účasti SAFKST na MS juniorov, MS mužov, žien a MS masters, rozhodne VV v predstihu pred každým z uvedených podujatí v závislosti od aktuálnej situácie.“


Následne Výkonný výbor zrušil na môj podnet koncom septembra zákaz výjazdu našich športovcov na zahraničné pohárové (nemajstrovské) súťaže, čo znamená, že športovci SAFKST sa môžu zúčastniť pohárovej súťaže bez ohľadu na vekové kategórie. Medzinárodné pohárové súťaže sa konali
aj v detských kategéoriách, pričom na sekretariát SAFKST neprišla žiadna požiadavka.
Majstrovstvá sveta a majstrovstvá Európy sú vrcholné majstrovské súťaže, ktoré sú výlučne záležitosťou reprezentácie SR a individuálna účasť nie je na nich možná.

Súhlas s účasťou na MS vo fitnes detí žiadali rodičia výlučne z klubu TŠK FRESH Zvolen.

Tu je chronologicky usporiadaná mailová komunikácia s rodičmi detí výlučne z klubu TŠK FRESH Zvolen:

Tu je chronologicky usporiadaná mailová komunikácia s rodičmi detí výlučne z klubu TŠK FRESH Zvolen:

„Od: matusik.dusan

Date: pi 9. 10. 2020 o 8:40

Subject: Re: Vyjadrenie k zrušenie súťaže - Veľká cena Dubnice

To: Sekretariát SAFKST

Vzhladom na zhorsujucu situaciu spojenu s COVID 19 a vyhlaseniu Uradom vlady SR o núdzovom stave pri ktorom sa sprisnuju postihy. Organizacny vybor po konzultacii s hygienikom 26 rocnik VC DUBNICE sa rozhodol neporiadat.“

Tatranský pohár v Prešove 18.10. ZRUŠIL ORGANIZÁTOR - telefonicky

Majstrovstvá Slovenska juniorov v Hnúšti 7.11. ZRUŠIL ORGANIZÁTOR - oznam z mailu:

„Od: Totalsport

Date: št 8. 10. 2020 o 12:04

Subject: Hnúšťa súťaž

To: Boris Mlsna

Nakoľko sme tento týždeň sedeli 2 x na Úrade verejného zdravotníctva v RS tie podmienky, ktoré nám stanovili sú tak ťažké čo sa týka zabezpečovania rôznych odstupov, hygienických opatrení, po každej kategórii dezinfikovať priestory, zabezpečiť pretekárov tak,  aby neboli spolu v jednej miestnosti atď.... Nedá sa dodržať počet ľudí, súťažiaci, organizátori, ktorých potrebujeme min. 10 okolo súťaže atď....

Takže sme sa aj my tak ako aj ostatní organizátori rozhodli že súťaž sa konať nebude.

Dušan Ďubek a Ivan Demian“

V stredu som sa dohodol s usporiadateľom Grand Prix Trnava, že nový termín bude 24.októbra a ku kategóriám žien a mužov zaradíme ďalšie juniorské kategórie. Na pôvodný termín bolo prihlásených cca 150 športovcov a chceme tieto preteky aj cez všetky spomínané problémy zorganizovať. 

Keď si to zosumarizujeme, mohli by sa realizovať tieto slovenské súťaže:

17.10. (18.10.) Best Cup – MSR dorastu a masters – miesto upresníme

24.10. GP Trnava

31.10. MSR fitnes, Levoča

14.11. MSR žien - miesto upresníme

15.11. MSR mužov - miesto upresníme

21.11. VC Nitry vo fitnes detí, Nitra

28.11. B-Star Cup vo fitnes detí, Zvolen

Samozrejme, presný kalendár uverejníme na stránke SAFKST.   

5. Na základe toho, čo si mi povedal, mi príde, že sa snažíte pretekárom pomôcť v súťažení a nie naopak. Čo hovoríš na neprajné hlasy, ktoré tvrdia práve opak?

Je mi ľúto, že sú medzi nami ľudia, ktorí bez patričných znalostí a informácii vnucujú druhým názor a presviedčajú ich o svojich mylných a zavádzajúcich predstavách. Ale s týmto ja nič nespravím. Každý sa musí zamyslieť nad daným problémom sám a uvážiť, čo všetko robíme pre našich športovcov a nenechať sa ovplyvňovať zlomyseľnými dezinformáciami.

Ako som už v úvode vysvetlil: My sme národný športový zväz, ktorý je primárne financovaný a dotovaný štátom. Do vzorca pre výpočet výšky dotácie nie sú zahrnuté výsledky z pohárových súťaží, dokonca ani výsledky vo fitnes detí z európskych, či svetových šampionátov, ale len z juniorských a seniorských majstrovstiev Európy a majstrovstiev sveta. Získané medaile na týchto podujatiach reprezentujú vo svete Slovenskú republiku a robia všetkým Slovákom dobré meno. Toto a rozvoj masového športu je hlavná priorita štátu a tým aj SAFKST. Napriek tomu nám - celému vedeniu SAFKST - ide aj o to, aby naši pretekári mohli výkonnostne rásť a na to sú dobré práve všetky pohárové a národné súťaže. Aby sa športovec zlepšoval, musí sa porovnávať s konkurenciou a čím viac súťažiť. Preto ku celej tejto problematike okolo opatrení pandémie COVID - 19  pristupujeme zodpovedne a snažíme sa pretekárom umožňovať štartovať nielen na domácich, ale sme im umožnili účasť aj na už spomínaných zahraničných pohárových súťažiach bez akéhokoľvek obmedzenia.

6. Teraz nás čakajú Majstrovstvá Sveta v Santa Susanna v Španielsku. Ja osobne som sa tiež pripravoval na tieto MS. Pôjde tam naša výprava. Vieš nám k tomuto povedať niečo bližšie?

Buď pôjde celá výprava, t.j. nominované ženy, muži a masters alebo nikto. Nemôže ísť len 5 žien, alebo len 3 masters, či 4 muži. Ak sa Slovensko zúčastní na IFBB Majstrovstvách sveta 2020, tak tam pôjdu nominovaní športovci vrátane realizačného tímu. Individuálna účasť jednotlivcov, ktorí chcú „ísť za vlastné“ (ako som často počul) nie je na MS a ME možná. Samozrejme musím pozerať na bezpečnosť pretekárov a na odporúčania ministerstva. Keď bude možnosť poslať na MS reprezentáciu, určite sa tým bude VV zaoberať a urýchlene sa rozhodneme. Situácia v celom svete je tak zlá, že aj veľa iných športových organizácií zrušilo nielen majstrovstvá sveta, ale aj Európy. IFBB je jedna z mála, ktorá organizuje v tomto zložitom období MS. Je však možné, že sa ani tieto konať nebudú. Španielsko v pondelok 5.10. prekonalo hranicu 800.000 prípadov nákazy koronavírusom. Vyplýva to z údajov španielskeho ministerstva zdravotníctva, ktoré za uplynulý víkend zaznamenalo 23.480 nových prípadov infekcie. Už dnes silnejú hlasy, že ak sa to bude ešte zhoršovať, tak sa stane, že španielska vláda tieto MS 2020 zruší. Napriek tomu Komisia štátnej reprezentácie iniciovala nominačný zraz reprezentantov v blízkej budúcnosti, kde nominačná komisia navrhne VV zoznam účastníkov výpravy na IFBB MS 2020. Samozrejme zároveň dbáme o ich bezpečnosť a riadime sa pokynmi a odporúčaniami ministerstva školstva.

Je mesiac do majstrovstiev sveta, tému účasti a neúčasti by som rád otvoril o cca týždeň, kedy sa začnú ukazovať výsledky striktnejších pandemických opatrení. 

7. Jesenné súťaže sa nám teda pomaličky rozbiehajú. Keďže sa ale u nás situácia okolo opatrení na COVID - 19 sústavne mení, čo v prípade, ak štát prikročí ku tvrdším opatreniam a zakáže športové podujatia opäť?

Takáto situácia naozaj môže nastať a bolo by to pre našich športovcov, ktorí sa pripravovali na jesenné súťaže, veľmi zlé. Síce je to slabá náplasť, ale v jarnej časti prebehlo 5 online súťaží a všetky úspešne. Vďaka financiám od štátu sme si mohli dovoliť pomôcť účastníkom v športovej príprave. Tak isto dávame viac financií v podobe nezvykle bohatého množstva doplnkov našim športovcom a klubom. Ak prebehne jesenná časť domácich súťaží, neplánujeme ďalšie online súťaže, no pokiaľ by nastala situácia, akú spomínaš a boli by zrušené jesenné súťaže, samozrejme znovu rozbehneme tieto online súťaže, aby naši pretekári mali kde súťažiť a bojovať o hodnotné ceny.

Dôlezitá informácia:

Nakoľko sa pandemická situácia mení z týždňa na týždeň, dovoľujem si všetkých členov SAFKST požiadať o pravidelnú kontrolu webovej alebo facebookovej stránky SAFKST, kde budeme vždy informovať o nových nariadeniach, zmenách v organizácii danej súťaže a taktiež o nahlasovaní na súťaže, organizované SAFKST a IFBB (IPF zrušilo na rok 2020 všetky súťaže už 27.7.2020!!).